Apartamenty Gruzja

 
 
 
język:
 
 
 

Sprawdź dostępność

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

O Albanii

 

Zobacz też: Saranda |Butrint | Durrës | Vlorë | Syryi Kalter | Gjirokaster 


ALBANIA

Albania to niewielki kraj w południowej Europie,na półwyspie bałkańskim, graniczący z Czarnogórą, Macedonią, Grecją oraz, nie przez wszystkich uznawanym, oderwanym od Serbii, Kosowem. Od zachodu oblewa Albanię Morze Adriatyckie, a od południowozachodniej Morze Jońskie. Kraj zamieszkiwany jest przez niecałe trzy miliony ludzi, z czego ponad 400 tysięcy mieszka w stolicy kraju, Tiranie.

 

Albania po raz pierwszy proklamowała niepodległość w 1912 roku, na gruzach Imperium Osmańskiego. Po burzliwych latach wolności, zmianach ustrojowych (z monarchii na demokrację i ponownie na monarchię), w czasie II wojny światowej Albania znalazła się w strefie wpływów Państw Osi. Po zakończceniu wojny, kraj trafił do bloku państw socjalistycznych, w którym dyktatorskie rządy przez długie lata sprawował Enver Hoxha.

 

Sztandarową inwestycją okresu komunizmu, był projekt budowy na terenie krajów tysięcy bunkrów. Szacuje się, że obecnie na terenie Albanii znajduje się ich blisko 600 tysięcy!

 

 

Terytorium, na którym obecnie znajduje się Albania, w przeszłości była zajmowana przez Grecję, Serbię, Włochy i Turków. Każdy z tych krajów odcisnął swoje piętno na loklanej społeczności. Przykładem jest albańskia kuchnia, czerpiąca całymi garściami z powyższych krajów.G łównym  posiłkiem Albańczyków jest obiad, który zazwyczaj składa się z sałatki ze świeżych warzyw, takich jak pomidory, ogórki, papryka zielona i oliwki. Obejmuje ona także główne danie z warzywami i mięsem. W nadmorskich kurortach, takich jak Durres,
Saranda czy Vlora bardzo popularne są owoce morza. W dużych górskich miejscowościach, zjeść można wędzone mięso.

 

Albania , choć przez lata znajdowała się pod wpływem obcych narodów, wykształtowała swoją własną kulturę. Bogata jest tutaj zwłaszcza muzyka ludowa. Pieśni te można podzielić na kilka różnych rodzajów, zależnych od regionu kraju, w którym jesteśmy. Odnadziemy tam słodko melodyczne pieśni miłosne, muzykę weselną oraz wiele innych rodzajów muzyki. Szczególnie hucznie obchodzi się tu pierwszy dzień wiosny. Pieśni ludowe najczęściej wykonywane są przez solistki.

 

 

W 2011 Albania znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii krajów, które trzeba zobaczyć, według magazynu Lonely Planet.

 

 

KSAMIL

Apartamenty, które państwu oferujemy znajdują się w miejscowości Ksamil, 10 kilometrów od największego ośrodka turystycznego południowej Albanii, Sarandy. Najbardziej charakterystyczną cechą dla miejscowości są tutejsze wysepki. Ksamil jest też doskonałym  punktem wypadowym do zwiedzania południowej części kraju. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się ruiny starożytnego miasta Butrint, a niedaleko stąd także do Beratu „miasta okien”, twierdzy Gyrokaster czy „Niebieskiego Oka”.

 

W Ksamil znajduje się niewielkie centrum, gdzie działa kilka sklepów, apteka oraz kilkanaście obiektów gastronomicznych. Wiele restauracji znajduje się też przy samym wybrzeżu, dzięki czemu, aby coś zjeść, nie trzeba zbytnio oddalać się od miejsca wypoczynku.

 

Na samej plaży znajdują się leżaki, dostępne do wynajęcia już od czterech złotych.